עייפות כרונית

מהי עייפות כרונית?
עייפות כרונית זהו מצב שבו לא משנה כמה נחים, כמה ישנים, עדיין מרגישים עייפים, תשושים כל היום, והמצב נמשך יותר ממספר שבועות ברצף. אפילו חופשה או מנוחה ארוכה לא מטיבה עם העייפות. לעטים אין כוח ורצון לקום מהמיטה בבוקר, ובכל אפשרות שיש מעדיפים לשכב ולנוח.

הסיבות לעייפות כרונית
דיכאון וחרדה- כאשר האדם חי עם תחושת דאגה מתמדת, לחץ רב, פחד וחרדה, עם הזמן רגשות אלה מכלים את אנרגיית הגוף, האדם מותש ועייף פיזית ונפשית.

היפותיירואידיזם (תת פעילות של בלוטת התריס) – בצב כזה יש בעיה באיזון ההורמונלי בגוף, מה שגורם לעייפות והתשישות, בנוסף לעייפות בדרך כלל יופיעו סימנים כגון – רגישות יתרה לקור, ישנוניות, חילוף חומרים איטי והשמנה. הטיפול במצב זה הוא קודם כל איזון של בלוטת התריס (מומלץ- דיקור וצמחים סיניים, במיוחד בשלבי ההתחלה!)

אנמיה- מחסור בויטמין 12B ובברזל גורם לעייפות, תשישות, ואף לדיכאון.

מחלה כרונית המתישה את הגוף- זו יכולה להיות מחלה כמו סרטן או כל מחלה של כשל חיסוני המלווה בטיפולים תרופתיים והקרנות המתישים מאד את הגוף. גם תרופות לדיכאון וחרדה נוטות להחליש את הגוף והנוטלים אותן מגיעים לעתים קרובות לטיפולים בעייפות כרונית בקליניקה.

בעיה בתזונה- תזונה לא מאוזנת, לא מזינה, לא רק שלא תיתן חומר גלם ליצירת אנרגיה בגוף אלא גם תחליש אותו.
מזונות כגון: קפאין, סוכר, מוצרי חלב, אלכוהול, מוצרי חיטה ומאפים, מלח. כל אלה קשים לגוף ומחלישים את האנרגיה שלו, הקפאין למשל, אמנם נותן תחושת אנרגיה לזמן מה, אך זוהי תחושה זמנית בלבד החולפת אחרי מספר שעות ואינה מהווה פתרון אמיתי.

תסמונת העייפות הכרונית (СFS)- זהו אוסף של סימפטומים, בעיקר עייפות פיזית ונפשית הנמשכת יותר מחצי שנה, אין הטבה לאחר מנוחה ונשללו כל הסיבות האחרות למצב זה. שכיחה יותר בנשים, בגילאים 20-40, מכונה גם מחלת היאפים.

הטיפול הקונבנציונלי
הטיפול המערבי הוא בעיקר מנוחה ותרופות סימפטומטיות.

רפואה סינית
דיכאון וחרדה, תת פעילות של בלוטת התריס, אנמיה, תסמונת העייפות הכרונית…

על כל אלה נסתכל מנקודת מבט של הרפואה הסינית, נראה מהו חוסר האיזון בגוף שהוביל למצב זה. האם זהו מחסור בדם ואנרגיה? האם זוהי תקיעות של האנרגיה בגוף? 
כל אחד מהסינדרומים ניתן לאזן בעזרת השיטות הבאות:
דיקור סיני, צמחי מרפא סיניים, עיסוי הטווינא וטיפול במוקסה. 
בעזרת שימוש בשיטות אלה הגוף בונה את עצמו מחדש, כוחו גדל והוא מסוגל להתחדש. עם עליית רמת החיוניות נעלמת העייפות הכרונית ואיתה משתפר מצב הרוח. 

כמו כן נתייחס לתזונה, נוריד מהתפריט את המזון המזיק ונוסיף את המזון שיעזור לבנות אנרגיה ולהשאר בריא. 
הכי חשוב, אל תוותרו, עייפות כרונית היא לא גזרה שיש לחיות איתה!