כוסות רוח

מי לא מכיר את כוסות הרוח?
זוהי שיטת ריפוי בת אלפי שנים. מקורה ברפואה הסינית המסורתית, אמנם גם ביוון העתיקה נעשה שימוש בכלי זה, הרמב"ם הזכיר שיטה זו בספרו פרקי משה, שם הוא מכנה את כוסות הרוח "קרני מציצה", ובאירופה בתחילת שנות ה-20 במיוחד, לפני הופעת האנטיביוטיקה, השימוש בכוסות הרוח היה מקובל ביותר.

ניתן למצוא כוסות רוח העשויות מחומרים שונים, בהתאם לסביבה הטבעית באיזור ממנו הגיעו: במבוק, עץ, חימר, קרני חיות, זכוכית והחידוש של זמננו הוא כוסות הפלסטיק והסיליקון. שולי הכוסות תמיד מעוגלים על מנת למנוע פגיעה בעור המטופל.
הכוסות השימושיות ביותר בקליניקה של היום הן כוסות הזכוכית והפלסטיק.

איך זה עובד?
באמצעות שימוש באש בכוסות המסורתיות, או במשאבה בכוסות הפלסטיק, מניחים את הכוס על העור במקום המתאים בגוף לפי האבחנה. נוצר וואקום והעור עם הרקמות מתחתיו נשאבים אל תוך הכוס. כך נגרמת שבירת נימי דם קטנים בעור ולמקום הטיפול מוזרם דם רב יותר. כמו כן, הטיפול משפיע על החומצות הלקטיות שהצטברו באיזור, הן שגרמו בין היתר לכאב. הן מוצאות את דרכן ומשוחררות לכיוון הלימפה.
ניתן לשים את כוסות הרוח בצורה סטטית על הגוף ולהשאיר ל 5-15 דקות, או בצורות הדינמיות – מה שנקרא כוסות זזות, כוסות הנעות על גבי העור, וכוסות ששמים וישר מורידים, מה שנקרא flash cupping. כל שיטה מתאימה לטיפול בבעיות שונות ולמטופלים שונים.
שילוב של שיטות טיפול נוספות מן הרפואה הסינית מומלץ מאד ומטיב עם התוצאה. שיטות כגון: עיסוי הטווינא, דיקור, צמחי מרפא, גוואשה והקזת דם.

במה ניתן לטפל?
על פי הרפואה הסינית והניסיון הקליני ניתן להשתמש בכוסות הרוח לטיפול במגוון רחב של של מצבים, כגון:

  • התקררות, שיעול, אסטמה וקשיי נשימה
  • חיזוק מערכת החיסון
  • כאבים באיזור השכמות, הגב הכתפיים והעורף
  • כאבי שרירים, תפיסות ומתח
  • כאבים ודלקות במפרקים
  • מיגרנות וכאבי ראש
  • סיאטיקה
  • תסמונת קדם וסתית 
  • טיפולי הרזייה ועוד 

למה כדאי לטפל דווקא בכוסות רוח?
הטיפול בכוסות רוח מביא לשיפור בזרימת האנרגיה והדם בגוף
ישנה תחושת הטבה מיידית כבר בסוף הטיפול הראשון
הגוף משתחרר מכאבים מיותרים ומעיקים
נוצרת תחושת התחזקות, חיוניות ורוגע

האם זה מסוכן?
הטיפול אינו מומלץ לנשים בהריון, אנשים הסובלים מסכרת חמורה ואנשים הנוטלים מדללי דם.
הטיפול צריך להתבצע על ידי מטפל מוסמך שיודע מה בדיוק צריך לעשות בטיפול.
לאחר השימוש בכוסות הרוח עלול להשאר סימן כחול למס' ימים. זה לא מסוכן ולא כואב, למרות מה שניתן לחשוב כשרואים סימנים כחולים על הגב. להיפך, ההרגשה לאחר הטיפול היא של קלילות, זרימה ורוגע. מומלץ ביותר!