כאבי ראש

כל אחד מאיתנו חווה כאב ראש.
זוהי אחת התלונות השכיחות ביותר בקליניקה, הוא מפריע לניהול תקין של חיי היומיום, גורם לסבל ולירידה באיכות החיים. 16% מהאוכלוסייה סובלים מכאבי ראש קבועים, כרוניים, בעוד שנשים סובלות מהם פי שניים יותר מגברים.
ישנם סוגים שונים של כאבי ראש, השכיחים ביניהם הם המיגרנה וכאב הראש הלוחץ (כאב ראש ממתח).

מה ההבדל בין מיגרנה לכאב ראש לוחץ (כאב ראש ממתח)?
כאב ראש ממתח הוא כאב ראש ראש לוחץ. כאב מסוג זה בדרך כלל תוקף את כל הראש בצורת חגורה, או מגבת לחה מסביב לראש. מופיע בעוצמה בינונית ואינו מתגבר במאמץ גופני, נמשך בין חצי שעה לשבוע ימים. אינו כולל בחילות או הקאות, רגישות לאור או ריחות, מתחיל בשעות אחה"צ והערב. זהו בעצם לחץ מוגבר של שרירי הקרקפת והעורף, הנגרם בעקבות לחץ נפשי, עומס, שעות שינה לא סדירות ועוד.

המיגרנה מתאפיינת בכאב פועם, בדרך כלל המיגרנה מופיעה בצד אחד של הראש, באזור הרקה בעיקר, סביב העין או המצח, אבל כשהכאב חזק יכול גם להתפשט בכל הראש. כל התקף נמשך בין 4 ל- 72 שעות. הכאבים מלווים לפעמים בבחילות, הקאות, רגישות לרעש ריחות ואור.
לפעמים לפני המיגרנה יש הרגשה מקדימה הנקראת "אאורה", הכוללת טשטוש ראייה, קווים מרצדים, נקודות שחורות והבזקים של אור.

סיבת הופעת הכאבים 
חלק מהסיבות להופעת כאבי הראש השונים הם שינה לא סדירה, חוסר איזון הורמונלי, ארוחות לא סדירות, לחץ ומתח נפשי, מוצרי מזון כגון: שוקולד, יין אדום, גבינה צהובה, קפאין, אספרטיים, מונוסודיום גלוטומט ועוד.

האם זה מסוכן?
לעטים רחוקות כאב ראש הוא דבר מסוכן, ולכן חשוב להיות ערניים למצב חירום הדורש טיפול רפואי דחוף. 
דוגמא למצבים כאלה: דלקת קרום המוח, דימום מוחי או תוך גולגלתי, גידול סרטני או שפיר.
במצבים אלה נוצר לחץ על רקמות בריאות של המוח וישנם סימני אזהרה שאין להתעלם מהם: כאב ראש פתאומי חזק המופיע תוך מספר דקות, כאב ראש עם בחילות והקאות, כאב ראש הנמשך כמה ימים ברצף בעוצמה מתגברת, כאב בשעת כיפוף הראש לעבר החזה, כאב עם חום, ישנוניות, ערפול חושים, ירידה בהכרה, אובדן תחושה בפנים או בשאר חלקי הגוף, רעד או תנועות בלתי רצוניות, כאב ראש אחרי טראומה פיזית.

הטיפול ברפואה המערבית
לרוב נוטלים משככי כאבים כגון אקמול או אופטלגין. תרופות אלו אמנם עוזרות באותו הרגע וזה מצוין, אבל זה עוזר רק עד ההתקף הבא ועם הזמן גם גורמות לתופעות לוואי שונות בגוף, עד כדי גרימת כאבי ראש…

הטיפול ברפואה הסינית 
הרפואה הסינית מציעה פתרון מוכח ויעיל לכאבי הראש השונים, מכיוון שהיא מטפלת בשורש הבעיה יחד עם הכאב עצמו. המטרה בטיפול היא על ידי תשאול מקיף על הכאב ואופיו, מיקומו, נסיבות בהן מופיע ועוד שאלות רבות אחרות, להגיע לאבחנה לפי עקרונות הרפואה הסינית, להבין מהו חוסר האיזון בגוף, מהי האנרגיה שנמצאת בעודף, או שזהו להיפף מחסור באנרגיה, דם…
הטיפול ברפואה הסינית מביא לריפוי ומקטין בצורה משמעותית את העוצמה ותדירות הכאבים, או מונע את חזרת הכאב לחלוטין.

שיטות הטיפול הן בעיקר דיקור וצמחי מרפא סיניים, ובנוסף שיטות כגון מוקסה, כוסות רוח, וטווינא.
חשוב לציין, שככל שהכאב חדש יותר, יותר קל ומהר להפטר ממנו.