DSC_7502
נשירת שיער, הידועה מבחינה רפואית בשם התקרחות או אלופסיה,
היא בעיה שכיחה המשפיעה על גברים ונשים כאחד ברחבי העולם.
בעוד שישנן סיבות שונות לנשירת שיער, כגון גנטיקה, חוסר איזון הורמונלי ומצבים רפואיים, הרפואה הסינית המסורתית
מציעה גישות הוליסטיות ששימשו במשך מאות שנים כדי לטפל בבעיה זו
רפואה סינית רואה בנשירת שיער ביטוי של חוסר איזון בסיסי בגוף, והטיפולים מתמקדים בשיקום הרמוניה וקידום הרגשה כללית טובה בגוף
במאמר זה, אנו מתעמקים בעקרונות הרפואה הסינית 
 לכל סוגיה ובשיטות שלה לטיפול בנשירת שיער
 
הבנת עקרונות הרפואה הסינית 
 
הרפואה הסינית מדברת הרבה ומתעסקת במושג Qi (אנרגיה חיונית) ואיזון כוחות היין והיאנג בתוך הגוף.
על פי תיאוריית הרפואה הסינית, צמיחת שיער קשורה קשר הדוק לבריאות מערכות הכליות, הכבד והדם. חוסר איזון בכל אחת מהמערכות הללו עלול להוביל לנשירת שיער. לכן,השאיפה היא לתקן את חוסר האיזון הזה ולהחזיר את זרימת הדם האופטימלית של צ'י ודם.
 
שיטות לטיפול בנשירת שיער
 
דיקור:
דיקור סיני הוא אבן יסוד ברפואה הסינית וכולל החדרת מחטים דקות לנקודות ספציפיות בגוף כדי להמריץ את זרימת הצ'י והדם ולהחזיר את האיזון לגוף
בהקשר של נשירת שיער, דיקור סיני יכול להמריץ את זרימת הדם לקרקפת ולהזין את זקיקי השיער. נקודות על מרידיאני הכליות והכבד מכוונות לחיזוק תפקודי האיברים הללו, שכן מאמינים שהם ממלאים תפקיד מכריע בבריאות השיער.
 
רפואת צמחים:
בקליניקה לרוב רושמים מרשמים צמחיים מותאמים אישית כדי לטפל בחוסר איזון אינדיבידואלי הגורם לנשירת השיער. 
צמחי מרפא כגון He Shou Wu (Polygonum multiflorum) ו-Nu Shen Zi (Ligustrum lucidum) משמשים בדרך כלל לחיזוק מערכות הכליות והכבד, קידום צמיחת שיער ומניעת נשירה נוספת
צמחי מרפא אלו משפרים את זרימת הדם לקרקפת ומשפרים את הזנת זקיקי השיער.
 
עיסוי קרקפת ואקופרסורה:
עיסוי הקרקפת ממריץ את זרימת הדם לזקיקי השיער, מקדם אספקת חומרים מזינים ופינוי פסולת. שילוב טכניקות אקופרסורה במהלך עיסוי הקרקפת ואפילו הוספת שימוש במזו רולר יכוון לנקודות ספציפיות הקשורות לבריאות השיער, ובכך יסייע במניעת נשירת שיער ובקידום צמיחת שיער בריא וחזק
 
דיאטה ותזונה:
הרפואה הסינית מייחסת חשיבות רבה לתפקיד התזונה בשמירה על הבריאות הכללית. מזונות המחזקים את מערכות הכליות והכבד, כגון עלים כהים, זרעים, אגוזים וחלבונים, מומלצים לעתים קרובות כדי לקדם את בריאות השיער. כמו כן, מומלץ להימנע מצריכה מופרזת של מאכלים שמנוניים ומתובלים, מכיוון שהם נחשבים כתורמים לנשירת שיער על ידי השפעה על זרימת הצ'י.
 
התאמות אורח חיים:
מתח כרוני, חוסר שינה ולחץ פיזי או נפשי מוגזם עלולים להוביל לחוסר איזון המתבטא בנשירת שיער. תרגולים כגון מדיטציה, טאי צ'י וצ'י קונג יכולים לעזור בניהול מתח ולקדם זרימת אנרגיה טובה יותר בכל הגוף.
 
גישה הוליסטית ואינדיבידואליזציה
אחת מנקודות החוזק המרכזיות של הרפואה הסינית טמונה בפרספקטיבה ההוליסטית שלה.
במקום פשוט לטפל בסימפטומים של נשירת שיער, בקליניקה אני רוצה להבין את חוסר האיזון הבסיסי הגורם למצב. תוכניות הטיפול מותאמות למבנה, לאורח החיים ולתבנית הספציפית של חוסר איזון של כל אדם, מה שמבטיח גישה מקיפה ומותאמת אישית לטיפול בנשירת שיער.
 
סיכום
הרפואה הסינית המסורתית מציעה גישה ייחודית והוליסטית לטיפול בנשירת שיער על ידי התמקדות באיזון הכללי של הגוף, במערכת ההורמונלית ובזרימת האנרגיה והדם.
העקרונות, הכוללים דיקור, רפואת צמחים, עיסוי קרקפת, תזונה והתאמות באורח החיים, מטפלים בשורשי הגורמים לנשירת שיער במקום לספק פתרונות זמניים. בעוד ששיטות הטיפול של הרפואה הסינית עשויות לקחת זמן להניב תוצאות ניכרות, הן מציעות דרך אינטגרטיבית לשפר את בריאות השיער ולקדם רווחה כללית. כמו בכל גישה רפואית, חשוב להתייעץ עם מטפל מוסמך ברפואה סינית כדי לקבל הדרכה וטיפול מתאימים.
 
יש לך שאלות?
מגיע לך ייעוץ טלפוני חינם
השאירי לי מספר טלפון בטופס למטה ואחזור אלייך בהקדם